18 Czerwca 2021 13:06:40
Nawigacja
Hierarchia artykułów
Artykuły » Indeksacja » Krótko o indeksacji
Krótko o indeksacji


Co to jest Indeksacja? 

 

Jeśli słowo indeks każdy rozumie jako listę, spis zawartości czegoś ( np. lista utworów na płycie), to indeksacja to proces zapisywania takiego spisu.
W naszym przypadku zazwyczaj korzystamy z gotowego indeksu spisanego przed laty przez osoby (księży) prowadzących księgi metrykalne. Niestety jeszcze nie wszystkie księgi są dostępne do indeksacji on-line. Często mamy do dyspozycji jedynie zdjęcia indeksów rocznych spisywanych zazwyczaj na końcu każdego rocznika. Jest to alfabetyczna lista zawierająca: numer aktu / imiona i nazwiska / czasem numer karty na której zapisano akt dla szybszego odnalezienia danego aktu w księdze.
Najlepszy sposób indeksacji to spis oparty na podstawie zawartości akt ( o ile są dostępne skany tych akt ). Jeśli mamy do dyspozycji tylko indeks roczny możemy powielić pomyłki pisarza. Mogą też powstać własne błędy, wynikające z błędnego odczytania  nazwisk czy numeracji zapisów.

 

Po co spisywać indeksy?

Indeksy to podstawowa informacja o zawartości ksiąg. Bez tego „przewodnika” przeszukiwanie ksiąg w poszukiwaniu konkretnego aktu może trwać bardzo długo,  a wyniki nie są gwarantowane.  Tylko spisywanie wszystkich indeksów ułatwia badania genealogiczne. Dodatkowo,  gdy materiał jest dostępny w sieci czy za naszym pośrednictwem, prosimy osoby indeksujące o dołączanie linków bezpośrednich do zdjęć zawierających konkretne akta. Spisy opublikowane w wyszukiwarce w szybki sposób dadzą żądany wynik.

Kto może indeksować księgi?

Tę prostą czynność może wykonać każdy  kto ma czas i umie pisać na komputerze. Zazwyczaj indeksy opracowujemy w arkuszu kalkulacyjnym. Jest to część pakietu Office dostępnego w bezpłatnym oprogramowaniu OpenOffice lub popularnego Microsoft Office. Nie odrzucamy spisów utworzonych w  innych formatach. Wedle uznania czy upodobania autora. Dla osób bardziej obeznanych z komputerem jest oprogramowanie teoretycznie wspomagające proces indeksacji. Niestety w języku angielskim. Należy tu wspomnieć, że tereny, z których spisujemy akta podlegały niegdyś pod zabór rosyjski, przez co w latach 1868-1915 księgi spisywano cyrylicą. Dobrze byłoby znać choćby podstawy rosyjskiego. Często nazwiska, a więc dane podstawowe, które nas interesują, były tłumaczone w nawiasach na język polski. Wystarczy „wyłapać” je z tekstu pisanego cyrylicą i zapisać w arkuszu spisowym.


Chciałbym się przyłączyć ale nie wiem jak zacząć, czy dam radę?

Na każdym etapie czuwa administrator. Kontakt z nim rozwiąże każdy problem. Na początek może przydzielić zdjęcia z XX wieku. Na nich można się wdrożyć w indeksacji. W każdej chwili można też zrezygnować jeśli okaże się to za trudne. Nikt nie będzie robił z tego powodu wyrzutów. 

Administrator zapisuje deklaracje osób zgłaszających się do indeksacji danego zasobu w celu uniknięcia zdublowania pracy, przydziela materiał,  jeśli zgłaszający nie ma własnych aspiracji, a chce pomóc w spisaniu jakiejkolwiek parafii. Gdy mamy „przydział” możemy rozpocząć pracę. Po jej zakończeniu arkusze należy odesłać do administratora na ten sam adres e-mail co i zgłoszenie. Wysyłać można spisany jeden lub więcej roczników jednocześnie. W ten sposób nic nie zginie, a indeks będzie opublikowany maksymalnie w 24 godziny od jego przysłania. Baza jest aktualizowana każdego dnia wieczorem.

Nie tylko indeksacja!

Publikacja zdjęć ksiąg w Internecie sprawia, że chcielibyśmy w jak największym stopniu ułatwić badania genealogiczne. W tym celu mając wcześniej spisane indeksy pragniemy zaopatrzyć je w linki do odpowiednich zdjęć. Czynność tę może wykonać również każdy.  Nie trzeba wcale znać się na genealogii. Wystarczy wgrany pakiet Microsoft Office i łącze z Internetem. Od administratora możemy dostać przygotowany spis, do którego wkleja się jedynie w odpowiednim miejscu linki skopiowane ze strony. Oczywiście przy okazji można wykonać korektę wcześniejszych wpisów.

O dodawaniu linków mówi filmik

 Gotowe wzory arkuszy spisowych można pobrać ze strony:  https://regestry.lubgens.eu/downloads.php?cat_id=1

Oto nagłówki przykładowych tabel:

Małżeństwa

 

Nr aktu

Nazwisko p. młodego       

Imiona p. młodego

Imiona p. młodej

Nazwisko p. młodej

Rok

Uwagi do spisu

Linki

 

 

Urodzenia (chrzty) lub zgony. Nagłówki tabel można stosować do obydwu rodzajów spisów.

 

Nr aktu

Imiona

Nazwisko

rok

Uwagi do spisu

Linki

 

W Excelu możemy kolumny dowolnie przestawiać dla wygody spisywania, np. Nazwisko pierwsze a potem imię. Często w aktach pisane jest pierwsze imię w indeksie zaś odwrotnie.

To tylko nasza propozycja. W ten sposób przygotowane spisy ułatwią późniejszą ich publikację. Nie ma żadnego problemu z \"formatkami\" z innych portali. Jesteśmy w stanie pzygotować spisy opracowane i na tych arkuszach.

 

Zapraszamy do współpracy

Zawartość bazy
Baza indeksów zawiera:

wpisów urodzeń - 4 049 185

wpisów ślubów - 1 126 908

wpisów zgonów - 2 891 023

razem - 8 067 116 wpisów

z 763 parafii Lubelszczyzny

Zasoby...

Zasoby opracowane

Tabela zasobów opracowanych

W trakcie indeksacji

Tabela ksiąg w opracowaniu i do spisania

Poczekalnia

Poczekalnia
Autorzy indeksów
Instrukcje
Pomocnik genealoga
Tabele, artykuły unikaty nazwisk i inne pomoce
Cmentarze w kadrze
Cmentarze Lubelszczyzny w kadrze
Mapy lubgens.eu
Mapa parafii
Nasze drzewa
Nasze Drzewa / Lubelskie Korzenie
Nasze źródła
Źródła Lubgens
Copyright © 2021